Standard elektronicznej teczki studenta - spotkanie robocze

W dniu 18 listopada 2019 r. na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW odbyło się spotkanie robocze w sprawie standardu elektronicznej teczki studenta, zorganizowane przez Stowarzyszenie Forum Dziekanatów i MUCI. Punktem wyjściowym był materiał dotyczący specyfikacji prawnej elektronicznej teczki studenta opracowany przez zespół w składzie:

• mgr Ewa Wiśniewska i dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska – Stowarzyszenie Forum Dziekanatów
  • dr Janina Mincer-Daszkiewicz – Komisja ds. USOS, MUCI
  • mgr Aleksandra Matukin-Szumlińska (AGH) – konsultacja prawnicza

Informacja o projekcie

W związku ze zmianą przepisów prawnych polegającą na wprowadzeniu możliwości prowadzenia dokumentacji przebiegu studiów w formie elektronicznej, co wynika z Rozporządzenia MNiSW w sprawie studiów 28.09.2018 z późn. zm., przedstawiciele Stowarzyszenia Forum Dziekanatów oraz Komisji ds. USOS Międzyuniwersyteckiego Centrum ds. Informatyzacji rozpoczęli w lipcu 2019 r. opracowywanie standardu elektronicznej teczki studenta. Standard takiej teczki powinien spełniać trzy rodzaje warunków:

• formalno-prawne wymagane przepisami prawa powszechnego,
  • techniczne dla systemów informatycznych służących do obsługi toku studiów,
  • wynikające z organizacji pracy i regulacji wewnętrznych poszczególnych uczelni.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy dokonaliśmy przeglądu stanu prawnego dotyczącego prowadzenia dokumentacji przebiegu studiów, tak w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej; określiliśmy, jaki zestaw dokumentów powinien się w teczce znajdować, a także przeprowadziliśmy wstępne konsultacje z MNiSW. Kolejnym etapem prac nad standardem elektronicznej teczki studenta jest opracowanie rozwiązań informatycznych, które umożliwią jak najbardziej funkcjonalne sposoby wytwarzania i gromadzenia dokumentacji przebiegu studiów. W tym celu Stowarzyszenie Forum Dziekanatów oraz MUCI zorganizowało spotkanie robocze. Wzięli w nim udział przedstawicieli wszystkich stron, które mogą być zaangażowane we wdrażanie elektronicznej teczki studenta, a zatem informatyków z uczelni wdrażających, przedstawicieli producentów oprogramowania dla uczelni, a także specjalistów z zakresu cyfryzacji i prawa.

Wypracowany przez zespół standard elektronicznej teczki studenta zostanie opublikowany w dostępie ogólnym. Wychodzimy bowiem z założenia, że wspólne wypracowanie standardu elektronicznej teczki studenta nie tylko przyczyni się do oszczędności finansowych i ekologii, ale także ułatwi pracę osobom zajmującym się obsługą toku studiów, czyli nam  wszystkim.

Organizatorzy spotkania roboczego w sprawie e-teczki

Organizatorzy spotkania